Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka,
ale dlatego, że własna.
Seneka Młodszy
11 listopada Polacy świętują 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości. W naszej szkole obchody rozpoczęły się w piątek 8 listopada. Od rana nad głównym wejściem do budynku powiewały biało-czerwone flagi. Aby podkreślić rangę uroczystości, wszyscy uczniowie i nauczyciele byli ubrani na galowo, wielu miało przypięte do ubrań patriotyczne rozetki.
Na trzeciej godzinie lekcyjnej zaczął się apel Samorządu Uczniowskiego dla klas IV-VIII, na który zostali zaproszeni także młodsi uczniowie. Program artystyczny w wykonaniu klasy 6a przybliżył widzom, co się działo podczas 123 lat niewoli i w jaki sposób nasi przodkowie wywalczyli Ojczyźnie niepodległość. Prawdziwych wzruszeń dostarczył wytęp Tosi Łopki, która przepięknie zaśpiewała piosenkę „W listopadzie”.
Korzystając z okazji, że w hali sportowej zgromadziła się cała szkoła, Pani Dyrektor wręczyła trojgu uczniom z klasy 8a przyznane na wniosek wychowawcy Pochwały Dyrektora Szkoły. Otrzymali je Gabrysia Łopka, Marta Rogalińska i Olaf Rusnak, którzy zostali nagrodzeni „za udział w organizacji uroczystości Pasowania Pierwszoklasisty, Przekazania Sztandaru Szkoły, Święta Edukacji Narodowej; duże zaangażowanie, pomysłowość, własną inicjatywę, pomoc w wykonaniu dekoracji, przygotowaniu i posprzątaniu sali”. Była to pierwsza taka publiczna pochwała w naszej szkole; mamy nadzieję, że inni uczniowie wezmą przykład z nagrodzonych!
Następnie odbył się, jak co roku, Konkurs Piosenki Patriotycznej. Tym razem, w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia i przypadającą w przyszłym roku 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej, motywem przewodnim były piosenki wojenne. Występ rozpoczęła klasa 8b, która zaśpiewała „Rotę” – znaną wszystkim Polakom pieśń, która co prawda powstała kilkadziesiąt lat przed najstraszliwszą z wojen, ale stanowiła wstęp do występów innych klas. Zaprezentowały one:
-
klasa 7b – „Szare Szeregi”
-
klasa 7a – „Róża czerwona”
-
klasa 6b – „Serce w plecaku”
-
klasa 6a – „Deszcz jesienny”
-
klasa 5b – „Pałacyk Michla”
Niemal wszystkie klasy znakomicie przygotowały się do występu. Jury, złożone z nauczycieli niebędących wychowawcami, z zachwytem słuchało czystych, mocnych głosów uczniów, obserwowało, czy cała klasa zna tekst i czy uczniowie mają odpowiedni strój – galowy bądź harcerski/wojskowy, pasujący do choreografii piosenki. Punktowane były także efekty dodatkowe, wynikające z pomysłowości uczniów. Duże wrażanie na widzach wywarł równy marsz klasy 8a, świetnie korespondująca z tekstem piosenki aranżacja 7b, urocze efekty morskich fal w wykonaniu bardzo zaangażowanych czwartoklasistów, a przede wszystkim trafne wykorzystanie licznych rekwizytów przez 5a.
Gdy wszystkie klasy zaprezentowały się już rówieśnikom, nadeszła godzina 11.11. Wtedy właśnie w całej Polsce rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. My także włączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu” - wszystkie klasy zaśpiewały cztery zwrotki polskiego hymnu państwowego.
Zakończeniem uroczystości było ogłoszenie wyników w Konkursie Piosenki Patriotycznej. W starszej grupie I miejsce zajęła klasa 7b, II m. – 8a, III m. – 7a. W młodszej grupie zwycięzcą okazała się 5a, drugie miejsce zdobyła klasa 4, a trzecie – 5b. W tej kategorii wiekowej przyznano też wyróżnienie dla kl. 6a. Po apelu uczniowie klasy 7a przeszli pod pomnik 7 Pułku Strzelców Konnych Wlkp., by złożyć tam kwiaty i zapalić znicz.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy pamiętali o tym, by na szkolną uroczystość patriotyczną przywdziać odpowiedni strój. (Przy okazji przypominamy: strój galowy to biała koszula/bluzka i czarne lub granatowe spodnie/spódnica!).
Jolanta Jedynak