Uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie 2022”. W tym roku w całej Polsce czytano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza - 200 lat temu wydano je po raz pierwszy. W naszej szkole uczniowie klas 4-8 wraz ze swoimi wychowawcami i biblioteką szkolną przyłączyli się do wydarzenia; czytano balladę "Powrót taty". Dzieci z klas czwartych brały również udział w konkursie plastycznym - wyniki już wkrótce!
Narodowe Czytanie 2022 w naszej szkole
Europejski Dzień Języków
Szanowni Uczniowie!
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Europejskim Dniu Języków w poniedziałek 26 września.
Zgodnie z przeprowadzonym losowaniem, uczniowie klas 4-8 ubierają się w barwy flagi kraju, który został wylosowany. Dodatkowo, każda klasa przygotowuje kartkę z napisem WITAMY w odpowiednim języku.
Uczniowie klas 1-3 ubierają się w barwy flagi Polski.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach. Informacje na stronie szkoły i na plakatach w budynku szkoły.
Trochę wiedzy.
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Nasz kontynent zamieszkuje 700 milionów Europejczyków z 46 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich przedstawicieli.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 klas IV-VIII
Nowa galeria Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 klas IV-VIII została dodana do albumu fotograficznego
14
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 klas I-III
Nowa galeria Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 klas I-III została dodana do albumu fotograficznego
18
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
1 września zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. 7 PSK Wlkp. w Biedrusku:
9.00 - klasy I-III
10.00 - klasy IV-VIII
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022 r.
WYNIKI EGZAMINU ÓSMOKLASISTY CZERWIEC 2022 R.
język polski
61 % średni wynik szkoła
60 % średni wynik kraj
57 % średni wynik województwo
59 % średni wynik powiat
61 % średni wynik gmina
matematyka
59 % średni wynik szkoła
57 % średni wynik kraj
55 % średni wynik województwo
63 % średni wynik powiat
67 % średni wynik gmina
język angielski
70 % średni wynik szkoła
67 % średni wynik kraj
64 % średni wynik województwo
74 % średni wynik powiat
79 % średni wynik gmina
Drodzy Ósmoklasiści! Gratulujemy Wam uzyskanych wyników i życzymy, aby stały się one przepustką do wymarzonych szkół średnich.
Otwarcie ścieżki historycznej przy Narodowym Panteonie Powstania Wielkopolskiego
W niedzielę 26 czerwca, w upalne popołudnie, odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki historycznej przy Narodowym Panteonie Powstania Wielkopolskiego obok pałacu w Biedrusku, z udziałem wielu znamienitych gości. W tym wydarzeniu, ważnym dla całej społeczności Biedruska, uczestniczyli też nasi uczniowie. Podczas Mszy Świętej oraz przemarszu do Panteonu reprezentowali szkołę w poczcie sztandarowym, wraz z Panią Dyrektor składali kwiaty pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, a następnie odczytywali informacje o postaciach historycznych, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. (J. Piłsudski, I.J. Paderewski, R. Dmowski)) oraz wywalczyły w Powstaniu Wielkopolskim przyłączenie naszego regionu do wolnej ojczyzny (dowódcy S. Taczak i J. Dowbor-Muśnicki).
Zakończenie roku szkolnego
Zakończenie roku szkolnego
Rok szkolny 2021/2022 już za nami! 24 czerwca uczniowie i nauczyciele zakończyli go bardzo uroczyście.
Najpierw, o godzinie 8.00, nastąpiło pożegnanie absolwentów. Na uroczystości pojawili się zaproszeni goście: Pan Radosław Banaszak i Pan Krzysztof Łączkowski, radni Gminy Suchy Las, Pani Roma Bandosz, przewodnicząca Rady Rodziców, Pan Jan Kucharski i Pani Grażyna Kobyłka ze Stowarzyszenia Biedrusko. Licznie przybyli rodzice ósmoklasistów oraz nauczyciele.
Najważniejsi oczywiście byli absolwenci. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i uroczystym przekazaniu sztandaru szkoły młodszym kolegom, mogli w pełni odczuć, że już wkrótce opuszczą na zawsze mury naszej szkoły. Pani Dyrektor Marzena Szymańska wręczyła im świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Od Rady Rodziców otrzymali dyplomy absolwenta, a dumni posiadacze świadectw z wyróżnieniem – także pamiątkowe medale.
Po raz drugi w historii szkoły przyznano nagrody „Złota Podkowa” tym z nich, którzy w siódmej i ósmej klasie uzyskali średnią ocen 5,25 i więcej oraz wzorowe zachowanie. Byli to: Antonina Łopka, Jagoda Nowak, Aleksandra Orłowicz i Hubert Stachowiak. Po otrzymaniu statuetek wpisali się do Księgi Złotej Podkowy. Ich rodzice zostali uhonorowani dyplomami.
Nie był to koniec nagród. Trzy absolwentki o najwyższej średniej ocen otrzymały Nagrodę Wójta Gminy. Wręczył ją Pan Radosław Banaszak, który przekazał także nagrodę władz samorządowych dla Antoniny Łopki za połączenie osiągnięć naukowych z pracą na rzecz społeczności lokalnej. Następnie Jagoda Nowak z rąk Pana Jana Kucharskiego dostała nagrodę za wkład w rozwój lokalnej kultury.
Wychowawczynie klas ósmych, Panie Bogdana Sulińska i Agnieszka Drabikowska-Śrama, wręczyły podziękowania rodzicom, którzy przez kilka lat pomagali w organizacji różnych szkolnych przedsięwzięć. Na tym zakończyła się oficjalna część uroczystości.
Po odśpiewaniu hymnu szkoły i wyprowadzeniu sztandaru, absolwenci zaprezentowali krótki program artystyczny. Jego najważniejszym punktem było odtańczenie poloneza. Wielu rodzicom łza kręciła się w oku na widok ich dzieci, już tak dorosłych… Były podziękowania, refleksje, wzruszające piosenki. Na koniec siódmoklasiści z humorem pożegnali starszych kolegów, przyznając im dowcipne tytuły i obdarowując ich dyplomami i bukietami… cukierków.
O 10.00 zaczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego klas 4-7. Uczniowie o wysokiej średniej ocen otrzymali z rąk Pani Dyrektor świadectwa z wyróżnieniem. Było to ogromne przeżycie, zwłaszcza dla czwartoklasistów, którzy cenzurkę z biało-czerwonym paskiem dostali po raz pierwszy w życiu. Było ich aż 27. Życzymy im powtórzenia tego sukcesu w kolejnych latach! Potem wychowawcy klas wręczyli podziękowali rodzicom najbardziej zaangażowanym w życie szkoły. Uroczystość zakończyła się występem piątoklasistów, którzy wprawili wszystkich w wakacyjny nastrój.
W samo południe swoje zakończenie roku miały dzieci z klas 1-3. Tu pięknie zaprezentowali się, także przed licznie przybyłymi rodzicami, trzecioklasiści. Po uroczystości wszyscy rozeszli się do klas, by otrzymać z rąk wychowawców świadectwa.
Życzymy pięknych, słonecznych, bezpiecznych wakacji! Wypoczęci i pełni zapału wracajcie we wrześniu!
Jolanta Jedynak
15353
Wykaz podręczników do lekcji religii
Wykaz podręczników i zeszytów ćwiczeń
na rok szkolny 2022/2023
Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im. 7 PSK Wlkp. w Biedrusku
RELIGIA
„0”
„Kocham Pana Jezusa”
(dwie części)
ks. dr Paweł Płaczekzeszyt ćwiczeń
Wydawnictwo św. Wojciecha
AZ-04-01/18-PO-3/20
I klasa
„Pan Bóg jest naszym Ojcem”
(dwie części)
ks. dr Paweł Płaczekzeszyt ćwiczeń
Wydawnictwo św. Wojciecha
AZ-11-01/18-PO-1/20
II klasa
„Chcemy poznać Pana Jezusa”
(dwie części)ks. dr Paweł Płaczek
zeszyt ćwiczeń
Wydawnictwo św. Wojciecha
AZ-12-01/18-PO-1/21
III klasa
„Pan Jezus nas karmi”
(dwie części)ks. dr Paweł Płaczek
zeszyt ćwiczeń
Wydawnictwo św. Wojciecha
AZ-13-01/18-PO-1/22
IV klasa
„Jestem chrześcijaninem”
ks. dr Jan Szpet, D. Jackowiak
zeszyt ćwiczeń
Wydawnictwo św. Wojciecha
AZ-21-01/10-PO-1/11
V klasa
„Bóg szuka człowieka”
Beata Zawiślak, ks. dr Marcin Wojtasikzeszyt ćwiczeń
Wydawnictwo św. Wojciecha
AZ-21-01/18-PO-2/20
VI klasa
„Jezus nas zbawia” (dwie części)
Beata Zawiślak,
ks. dr Marcin Wojtasikzeszyt ćwiczeń
Wydawnictwo św. Wojciecha
AZ-22-01/18-PO-2/21
VII klasa
„Bóg wskazuje nam drogę”
(dwie części)s. Beata Zawiślak,
ks. dr Marcin Wojtasikzeszyt ćwiczeń
Wydawnictwo św. Wojciecha
AZ-23-01/18-PO-2/22
VIII klasa
„Aby nie ustać w drodze”
ks. dr Jan Szpet, D. Jackowiak
zeszyt ćwiczeń
Wydawnictwo św. Wojciecha
AZ-32-01/10-PO-1/12
Kiermasz dla Florki
Spotkania z rodzicami uczniów przyszłych klas pierwszych
Wyprawka dla pierwszoklasistów
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
W NPRCz 2.0 na lata 2021-2025 wyróżniono cztery Priorytety:
Priorytet 1: Poprawa oferty bibliotek publicznych
W nowej perspektywie programu zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych pozostał kwestią kluczową. Dodatkowo, w ramach Priorytetu 1, możliwy jest zakup usług zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków. Ponadto elementem składowym działań ujętych w Priorytecie 1 jest rozbudowa zintegrowanego systemu zarządzania zasobami bibliotek publicznych:
Operator Priorytetu - Biblioteka Narodowa
Wszystkie informacje na temat Priorytetu dostępne są na stronie Biblioteki Narodowej
Priorytet 2: Inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych
W ramach Priorytetu 2 uprawnionymi wnioskodawcami są: samorządowe instytucje kultury, gminne biblioteki publiczne będące samodzielnymi instytucjami kultury oraz gminne instytucje kultury, w skład których wchodzą wyodrębnione organizacyjnie biblioteki publiczne, dla których organem założycielskim jest odpowiednio: gmina wiejska i gmina miejsko-wiejska bez ograniczenia liczby mieszkańców, oraz gmina miejska do 100 tys. mieszkańców. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie budowy, przebudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji bibliotecznego obiektu budowlanego wraz z jego wyposażeniem.
Operator Priorytetu – Instytut Książki
Wszystkie informacje na temat Priorytetu dostępne są na stronie Instytutu Książki
Priorytet 3: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych
Priorytet 3 skierowany jest do placówek wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół działających w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz bibliotek pedagogicznych. Otrzymane środki, finansowe w ramach Priorytetu 3, będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i bibliotek pedagogicznych, zakup wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych, sprzętu komputerowego i oprogramowania, realizację działań promujących czytelnictwo (w tym zakup nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo).
Operator Priorytetu – Ministerstwo Edukacji i Nauki
Wszystkie informacje na temat Priorytetu można uzyskać w Departamencie Programów Nauczania i Podręczników MEiN - sekretariat.DPNP@mein.gov.pl
Priorytet 4: Program dotacyjny dla bibliotek oraz promocja czytelnictwa
Priorytet 4 skierowany jest do bibliotek publicznych, dla których organem założycielskim jest odpowiednio: gmina wiejska i gmina miejsko-wiejska bez ograniczenia liczby mieszkańców oraz gmina miejska (w tym w miasta na prawach powiatu) do 100 tys. mieszkańców. Udzielone dofinansowania mają służyć realizacji projektów edukacyjno-animacyjnych. Istotnym elementem współpracy będzie podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek (związanych z rozpoznawaniem potrzeb lokalnych społeczności) oraz wzmacnianie partnerstw lokalnych na rzecz rozwoju czytelnictwa. Uzupełnieniem działań Priorytetu 4 będzie kampania społeczno-informacyjna realizowana w dwóch komplementarnych obszarach: promocyjno-informacyjnym oraz społeczno-wizerunkowym.
Operator Priorytetu – Narodowe Centrum Kultury
Wszystkie informacje na temat Priorytetu dostępne są na stronie Narodowego Centrum Kultury
Rambit matematyczno-sportowy
- 10
Rambit matematyczno-sportowy
Połączenie nauki z zabawą to najlepszy sposób utrwalania wiedzy, a przy okazji zwiększania sprawności.
3 czerwca młodzi matematycy i sportowcy z kl. III i IV rywalizowali w turnieju "Rambit", podczas którego rozwiązywali zadania matematyczne przeplatane ćwiczeniami sprawnościowymi. W części matematycznej dzieci układały tangramy, uzupełniały magiczne kwadraty, kodowały i grały w bingo z tabliczką mnożenia, natomiast w części sportowej uczestniczyły w następujących konkurencjach: bieg w kamizelce, skoki dodawane oraz "rzuć i skacz".
W tegorocznych zmaganiach brały udział trzy grupy, więc dla wszystkich uczniów znalazło się miejsce na podium.
I miejsce zdobyła grupa II w składzie: Luka Cieśla, Antonina Papierz, Lena Wojnowska Maxymillian Bilewicz.
II miejsce wywalczyła grupa I w składzie Patrycja Pędzińska, Zofia Cegiel, Julia Bargiel, Emilia Węcławiak, Antonina Mikołajczyk.
III miejsce zajęła grupa III w składzie: Igor Baumgart, Leon Dekiert, Franek Nowak, Maksymilian Groszak, Piotr Pamuła.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Dzień Dziecka - Dzień Talentów
- 32
Dzień Dziecka – Dzień Talentów
Jak zorganizować szkolny Dzień Dziecka, by uczniowie nie tylko przyjemnie spędzili czas, ale też wzbudzili podziw swoich rówieśników? W Biedrusku jest na to sposób.
W środę 1 czerwca odbył się pokaz talentów uczniowskich. Rankiem prezentowali je uczniowie klas 4-8, a przed południem dzieci z klas młodszych. Rówieśnicy i nauczyciele mogli podziwiać występy wokalne, taneczne, plastyczne, gimnastyczne, grę na różnych instrumentach (keyboard, ukulele, gitara elektryczna), mistrzowską grę w piłkę, jazdę na deskorolce, na rolkach, pokaz karate, układanie kostki Rubika na czas, konstrukcje z klocków Lego, imponującą kolekcję minerałów, skomplikowane układy akrobatyczne, własnoręcznie napisane i zilustrowane książki oraz mnóstwo innych umiejętności i zainteresowań. Najbardziej zaskoczył nas uczeń klasy 1b, Michał, który zna nazwy stolic wszystkich państw świata!
Zwieńczeniem tak emocjonujących i angażujących zajęć było pójście z wychowawcami na lody, ufundowane przez Radę Rodziców. Dziękujemy!
Projekt historyczny „Starożytne cywilizacje”
- 29
Projekt piątoklasistów
Wiosną uczniowie obu klas piątych realizowali projekt edukacyjny z historii „Starożytne cywilizacje”.
Już na początku marca każda klasa została podzielona na cztery zespoły, które otrzymały konkretne zadania do wykonania w określonym terminie. Co dwa tygodnie liderzy grup zdawali sprawozdanie z wykonania zadań. Pokaz efektów pracy odbył się 17-18 maja. Uczniowie prezentowali dorobek ludów starożytnych: mieszkańców Mezopotamii, Egipcjan, Greków i Rzymian. Musieli przedstawić scenkę, wykonać plakaty, makiety, modele.
Pomysłowość i zaangażowanie niektórych zespołów były zadziwiające! Można było oglądać model piramidy, Koloseum i Bramy Isztar, a także steli z Kodeksem Hammurabiego. Piątoklasiści wcielali się w role faraona, władcy Babilonii, Juliusza Cezara, bogów greckich; omawiali piramidę władzy kraju nad Nilem, cechy egipskich bóstw, organizację armii rzymskiej, dzieje pisma.
Poza ogromną dawką wiedzy była to również świetna zabawa!
Zakończenie roku szkolnego
24 czerwca 2022 r. zakończymy rok szkolny 2021/2022 wg poniższego harmonogramu:
klasy VIII – godzina 8.00,
klasy IV-VII - godzina 10.00,
klasy I-III - godzina 12.00,
miejsce - sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół w Biedrusku
Finał Szkolnego Konkursu Ortograficznego
6 czerwca 2022 roku odbył się finał Szkolnego Konkursu Ortograficznego klas IV- VI.
Mistrzem Ortografii w roku szkolnym 2021/2022 został Maciej Bochyński z klasy IV A, natomiast
II miejsce ex aequo zajęły: Marianna Dąbek z klasy IV B i Lena Kunsztowicz z klasy IV B.
Serdecznie gratulujemy!
Pomoc dla Florki
Święto Patrona
- 68
Święto Patrona Szkoły
W sobotę 23 kwietnia nasza szkoła obchodziła swoje najważniejsze święto. W sposób inny niż zazwyczaj uczciliśmy naszego Patrona – 7 Pułk Strzelców Konnych Wlkp.
Ponieważ w szkole mamy coraz więcej dzieci, uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. Młodsi, z klas 1-3, przyszli wcześniej. O 8.00 na hali sportowej odśpiewaliśmy hymn szkoły, następnie delegacja z klas trzecich, wraz z Panią Dyrektor Marzena Szymańską, udała się pod pomnik 7 PSK Wlkp., by złożyć tam kwiaty, a każda klasa pod opieką nauczycieli wzięła udział w „pociągu do historii”. Aby dojechać do celu, należało na każdej „stacji” wykonać jakieś zadanie. Dzieci malowały mural przedstawiający ułana, wykonywały kotyliony w barwach pułkowych (oliwkowy, żółty, biały), zapoznawały się z dziejami Patrona, a następnie rozwiązywały quiz oraz układały we właściwej kolejności słowa hymnu szkoły. Nie zabrakło też ćwiczeń fizycznych. W myśl hasła „Bądź sprawny jak ułan!” uczniowie pokonywali tor przeszkód, korzystając z różnorodnych przyrządów i przyborów. Na innej stacji zyskiwali umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki uprzejmości Fundacji Rysy (#cisneklate) mieli możliwość wykonywania ćwiczeń na profesjonalnym manekinie, z użyciem aplikacji pokazującej tempo i głębokość ucisków podczas resuscytacji. Dzieciaki obejrzały także sprzęt do gaszenia pożarów, pokazany przez Straż Pożarną z Bolechowa.
O 11.00 zjawili się uczniowie z klas 4-8. Po krótkiej uroczystości na hali sportowej z udziałem sztandaru szkoły, społeczność szkolna udała się pod pomnik 7 PSK, by uczcić poległych żołnierzy złożeniem kwiatów. Po powrocie uczniowie, podzieleni na zespoły klasowe i międzyklasowe, projektowali grę planszową o Patronie Szkoły, układali puzzle przedstawiające zabytkowe obiekty w Biedrusku. Podobnie jak ich młodsi koledzy, wykonywali kotyliony, uzupełniali słowa hymnu szkoły i uczestniczyli w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponadto rozwiązywali test o dziejach 7 PSK Wlkp., oglądali prezentację i szukali po całej szkole wskazówek, pozwalających na rozwiązanie krzyżówki historycznej.
Na zakończenie wszyscy uczniowie jedli grillowane kiełbaski, zafundowane przez Radę Rodziców. Apetyt dopisywał, podobnie jak słoneczna pogoda i dobry humor uczestników. Taki sposób obchodów Święta Patrona Szkoły, mniej koturnowy, angażujący wszystkie dzieci, wzbudził pozytywne emocje, a wiedza na temat dokonań żołnierzy 7 PSK Wlkp. z pewnością się zwiększyła.
Archiwum Aktualności